Witamy w DIVA FACTORY! Tylko teraz darmowa wysyłka przy zamówieniach powyżej 300zł
/
/
/
/
/
Budowa urządzeń do makijażu permanentnego w ujęciu ogólnym.

Budowa urządzeń do makijażu permanentnego w ujęciu ogólnym.

W tym artykule pragniemy przedstawić ogólną charakterystykę urządzeń, z czego się składają , która część urządzenia wpływa na jaki parametr pigmentacji. Podamy także główne różnice w urządzeniach wynikające z zastosowania różnych silników i z zastosowania różnych rodzaj igieł.

Na kompletne urządzenie do makijażu permanentnego składa się zazwyczaj pulpit sterowniczy, rączka/pistolet, włącznik nożny, zasilacz, podstawek na rączkę.

„Pulpit sterowniczy odpowiada za stabilność pracy urządzenia, ponieważ jak stabilny będzie sygnał prądowy podawany na silnik w rękojeści, taka będzie równomierność uderzeń igły w skórę.”

1. Pulpit sterowniczy

Zawiera:

– wyświetlacz , który im większy i jasny jest bardziej czytelny,

– przyciski za pomocą których przełącza się poszczególne funkcje i steruje,

– procesor i pamięć RAM, w której zapisany jest oprogramowanie odpowiadające za poprawność działania całego urządzenia

– obudowę z gniazdami na kable zasilania, rączki, włącznika głównego i włącznika nożnego (o ile nie jest bezprzewodowy)

– panel frontowy

Materiały najczęściej spotykane w pulpitach to plastik, szkło i aluminium, rzadziej stal nierdzewna, kompozyty. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w produkcji pulpitu materiałów trwałych i łatwych w utrzymaniu higieny podczas użytkowania, sprawdzają się tu najlepiej szkło i aluminium anodowane. Walory estetyczne wyglądu pulpitu oraz minimalna ilość rowków, szparek i szczelin gdzie mogły by się zbierać różnego rodzaju zanieczyszczenia znacząco zwiększają higienę użytkowania i bezpieczeństwo arówno dla klientki jak i linergistki.

Pulpit sterowniczy odpowiada za stabilną pracę urządzenia, nie pozwala na falowanie obrotów bez względu na długość pracy bez przerwy, nawet wielogodzinne użytkowanie na dobę nie powinno być problemem dla dobrze zaprojektowanego, wykonanego i skonfigurowanego pulpitu. Istotnym parametrem, który ma zasadnicze znaczenie w ocenie wartości użytkowej jest Moc wyjściowa urządzenia podawana w Watt, im wyższy parametr tym lepiej, im większy wyświetlacz i ilość funkcji tym potrzebuje więcej pamięci RAM i szybszego procesora, co wpływa znacząco na szybkość reakcji, odczucia użytkownika oraz koszt wyprodukowania.

„Rękojeść odpowiada za precyzję pigmentacji. Jakość silnika, przełożenie napędu, sposób mocowania igły i dyszy lub kartridża suma tych czynników odpowiada za precyzyjność nakłuć.”

2. Rączka/Rękojeść/Pistolet

Pistolet składa się przede wszystkim z silnika, przeniesienia napędu i mocowania igły/kartridża Zastosowany rodzaj igły lub kartridża determinuje jej sposób działania, a co za tym idzie sposób podawania pigmentu i efekt pigmentacji .

Sercem rączki jest oczywiście silnik, to od niego zależy z jaką mocą napędzana jest igła. Najpopularniejszymi silnikami w urządzeniach PMU ponad 95% spotkamy silniki prądu stałego DC pracujące w zakresie 9-15V.Charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości oraz dość dobrą mocą

uzyskiwaną z niewielkich gabarytów silnika. Coraz częściej spotykane są także silniki bez szczotkowe BLDC, od dawna stosowane w podobnych rozwiązaniach(różnego typu rękojeści) w stomatologii medycynie. Cechuje je większa moc względem masy oraz zdecydowanie wyższa żywotność względem silników szczotkowych i liniowych.

Przeniesienie napędu to nic innego jak zazwyczaj dość wyszukany mechanizm zamiany ruchu obrotowego silnika na posuwisto-zwrotny igły. Takiego przeniesienia napędu nie spotkamy natomiast w urządzeniach z silnikami działającymi liniowo jak LTL i PML oraz innych tego typu.

Silniki liniowe nie potrzebują żadnego mechanizmu, gdyż działają właśnie za pomocą pożądanego w pigmentacji ruchu posuwisto-zwrotnym co jest bez wątpienia zaletą. Do wad natomiast zaliczyć trzeba niską sprawność tego silnika, co w praktyce przekłada się na dość duże oddawanie ciepła, sporą wagę względem mocy i niezbyt wysokie osiągane prędkości. Błędne natomiast jest nazywanie silników działających liniowo magnetycznymi ponieważ praktycznie wszystkie silniki zawierają magnesy.

Popularne jest dosłownie tylko kilka rozwiązań przeniesienia napędu do niedawna tylko jedno występowało w przypadku rączek akupunkturowych, gdyż było dość proste i niezawodne. Producenci jednak nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami, by uczynić pracę linergisty jeszcze łatwiejszą, bezpieczniejszą, przyjemniejszą i szybszą.

Do istotnych parametrów pistoletów zaliczamy:

1. Napięcie mieszczące się w zakresie 9-24V, jest to prąd stały DC , przy czym w żaden sposób wielkość tego parametru nie wpływa na parametry pracy i jakość ogólną produktu.

2. Moment obrotowy, zakres najczęściej spotykany 3-5 mNm. Parametr ten wpływa znacząco na dynamikę pracy i siłę wbijania igły w skórę.

3. Wysuw igły, czyli ile da się maksymalnie regulacją wysunąć igłę po za obrys dziobek kartridża lub dyszy. Zazwyczaj jest to 4-6mm. Parametr istotny tylko w przypadku technik, które takiego parametru wymagają. Wysuw nie może być poniżej 3mm, gdyż nie jest możliwa komfortowa praca urządzeniem.

4. Skok igły, czyli zakres głębokości możliwego wbicia igły w skórę. Minimalne i maksymalne położenie igły podczas pracy to parametr istotny przy pigmentacji.

Najczęściej spotykany zakres w urządzeniach PMU to 1,5-2,5mm, w urządzeniach tatuatorskich 2,5-4,5mm. Parametr o tyle istotny, że nie ma możliwości pigmentacji głębiej niż skok nominalny igły danego pistoletu. Wysów i skok igły zawsze odnosi się do danej rękojeści a nie do całego urządzenia, gdyż wbardzo wielu przypadkach urządzenie jest oferowane z więcej niż jedną rękojeścią , w których parametr ten może być różny.

Urządzenia akupunkturowe vs. Urządzenia kartridżowe i dlaczego JOKER jest inny…

Akupunkturowe urządzenia różnią sie od kartridżowych nie rodzajem użytej stali w igle, nie sposobem ostrzenia, nie średnicą igły a sposobem działania. Igła aku w rączce jest chwytana przez rękojeść za pomocą chwytaka i do jej poprawnego działania nie jest potrzebna żadna sprężynka lub membrana jak to ma miejsce w kartridżu. Oznacza to właściwie tyle, że cały ruch igły aku, czyli wbijanie i powrót wymuszony jest przez silnik. W kartridżu za wbijanie odpowiada silnik, ale za powrót odpowiada już wcześniej wspomniana sprężynka mlub membrana. Rożnica w/w jest na tyle istotna, ze doceniły ja tysiące linergistek , które widzą te różnice w efektach wygojonych zabiegów. Od technicznej strony różnica polega na tym, że w kartridżu w związku z różnym oporem skóry powrót igły wywoływany sprężynką/membraną może powodować sprzężenie zwrotne, czyli nie nadąża igła wracać we właściwym momencie względem kolejnego ruchu silnika. Objawia się to w praktyce płytszym skokiem igły niż nominalny skok rączki , a w efekcie można zaobserwować miejscowo płytszą pigmentację, co może sprawiać kłopot zwłaszcza mniej doświadczonym użytkownikom.

Wyjątkiem, który niweluje wady rozwiązania kartridżowego oraz zachowuje zalety akupunktury jest rękojeść JOKER, która w każdym przypadku działa na zasadzie „pochwyty sztywnego” , czyli bez względu czy założymy do JOKERA igłę akupunkturową z dyszą , czy założymy do JOKERA kartridż, to sposób chwytania/połaczenia z rękojeścią jest taki sam, nie ma możliwości wystąpienia zjawiska sprzężenia zwrotnego, które mogłoby negatywnie wpływać na efekt pigmentacji. W JOKERZE po założeniu kartridża sprężynka/membrana pełni funkcję pomocniczą jedynie, coś w rodzaju amortyzatora. Jest to oddziaływanie neutralne dla efektu zabiegu. Nie istnieją jakiekolwiek przesłanki techniczne by móc porównać sposób działania kartridża w rączce kartridżowej do sposobu działania igły w rękojeści akupunkturowej po za jedynym wyżej wymienionym wyjątkiem. JOKER jako pierwsze urządzenie na świecie działa na dwa odrębne systemy igły aku z dyszą lub na kartridże łącząc w sobie zalety obu systemów oraz niwelując wady tych systemów.

Zapraszamy do bezpłatnego niezobowiązującego testowania tego nowego rewolucyjnego produktu przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie. Zdobywanie doświadczenia o nowym produkcie, determinującym potrzebę jego posiadania nigdy nie było dotąd tak łatwe i tanie , natomiast w urządzeniach z silnikami działającymi liniowo jak LTL i PML oraz innych tego typu.

Silniki liniowe nie potrzebują żadnego mechanizmu, gdyż działają właśnie za pomocą pożądanego w pigmentacji ruchu posuwisto-zwrotnym co jest bez wątpienia zaletą. Do wad natomiast zaliczyć trzeba niską sprawność tego silnika, co w praktyce przekłada się na dość duże oddawanie ciepła, sporą wagę względem mocy i niezbyt wysokie osiągane prędkości.

Błędne natomiast jest nazywanie silników działających liniowo magnetycznymi, ponieważ praktycznie wszystkie silniki zawierają magnesy. Popularne jest dosłownie tylko kilka rozwiązań przeniesienia napędu do niedawna tylko jedno występowało w przypadku rączek akupunkturowych, gdyż było dość proste i niezawodne.

Producenci jednak nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami, by uczynić pracę linergisty jeszcze łatwiejszą, bezpieczniejszą, przyjemniejszą i szybszą.

JOKER jako pierwsze urządzenie na świecie działa na dwa odrębne systemy igły aku zdyszą lub nakartridże łącząc w sobie zalety obu systemów oraz niwelując wady tych systemów.

Zapraszamy do bezpłatnego niezobowiązującego testowania tego nowego rewolucyjnego

produktu przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie. Zdobywanie doświadczenia o

nowym produkcie, determinującym potrzebę jego posiadania nigdy nie było dotąd tak łatwe i

tanie.

autor artykułu

inż. Jan Maciejewski

Przeczytaj również